Poznaj krajowe i europejskie regulacje prawne, które dotyczą ESG i poznaj zasady planowania, zarządzania i raportowania działań z zakresu zrównoważonego rozwoju firmy.
Naucz się raportować niefinansowe działania przedsiębiorstwa oraz komunikować wyniki firmy, bez elementów greenwashingu.
Zapoznanie z wymogami CSRD i praktycznym zastosowaniem w spółce
Omówienie wymogów raportowania zgodnie z europejskimi standardami raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS) (bieżącą propozycja standardów)
Wprowadzenie do Taksonomii EU i raportowania zgodnie z art. 8 Taksonomii
Przegląd innych standardów i wymogów w zakresie raportowania ESG a także dobrych praktyk rynkowych
Omówienie form badania interesariuszy
Analiza oceny istotności – teoria + praca warsztatowa
Omówienie przebiegu procesu raportowania i zbierania danych ESG
Zrównoważona działalność przedsiębiorstwa w obszarze środowiskowym
Zrównoważona działalność przedsiębiorstwa w obszarze społecznym
Zrównoważona działalność przedsiębiorstwa w obszarze ładu korporacyjnego
Zarządzanie relacjami z interesariuszami
Integracja aspektów ESG w długoterminowej strategii rozwoju przedsiębiorstwa
Wymagania prawne (związane obowiązkiem raportowania ESG – Dyrektywa CSRD i wytyczne ESRS)
Oczekiwania rynkowe związane z etycznym prowadzeniem biznesu
Kluczowe ryzyka i możliwości związane z tym obszarem
Elementy składające się na zrównoważone prowadzenie przedsiębiorstwa takie, jak przywództwo, polityki i procedury, struktura organizacyjna i odpowiedzialność, kultura organizacji i etyka biznesu.
Jak firma może poukładać sobie współpracę (w sposób zrównoważony)
Dlaczego firmy powinny zadbać o budowanie zrównoważonych relacji z interesariuszami zewnętrznymi i wewnętrznymi
Rekomendowane dla obszaru G standardy, normy i certyfikaty, które mogą wspomóc firmę w prowadzeniu biznesu w sposób zrównoważony
Warsztaty z przygotowania procesów/ polityki w firmie z uwzględnieniem elementów zrównoważonego rozwoju
Unijne i krajowe regulacje w obszarze E
Taksonomia – zasady, struktura i akty delegowane
DNSH interpretacja i przykłady stosowania
Analiza wybranych wskaźników środowiskowych oraz metod ich wyznaczania na potrzeby raportowania ESG
Dostosowanie organizacji do zasad minimalnych gwarancji
Analiza ryzyk
Case studies
Greenwashing, cechy i rodzaje
Polskie regulacje, działalność UOKiK
UE na wojnie z greenwashingiem (Green Claims Directive, dyrektywa wzmacniająca pozycję konsumenta
CSRD, ESRS Taksonomia
Carbon Offsets
Polityki antygreenwashingowe w firmie
Greenwashing w instytucjach finansowych
Rada Reklamy i reklama środowiskowa
Zasady poprawnej komunikacji
z ostatnich 30 dni 6500.00 zł netto
Wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz wykładowca akademicki Wyższej Szkoły Bankowej i Kolegium Jagiellońskiego. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu zarządzania i marketingu. Związana także ze światem biznesu jako niezależny ekspert. Doświadczenie zarządcze zdobyte na stanowiskach menedżerskich głównie w dużych firmach produkcyjnych z kapitałem polskim i zagranicznym.
Prowadzi szkolenia i doradztwo biznesowe z zakresu procesów zarzadzania. Jest certyfikowanym moderatorem metody design thinking oraz certyfikowanym PM Agile. Obecnie zarządza obszarem ESG w dużej grupie kapitałowej z branży energetycznej (Energa SA z grupy PKN Orlen) gdzie odpowiada za wdrażanie nowych regulacji unijnych z zakresu zrównoważonego rozwoju, za raitingi ESG oraz sprawozdawczość niefinansową. Odpowiada również za współpracę z partnerami zewnętrznymi, takimi jak UN Global Compact czy PKEE. Członkini Komitetu ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej, Rady Innowatorów przy Stowarzyszeniu ESG, Grupy Roboczej ds. usprawnienia raportowania ESG wśród polskich przedsiębiorstw przy Ministerstwie Finansów.
Borys D. Sawicki specjalizuje się w bankowości i finansach, koncentrując się na transakcjach finansowania inwestycji, w tym w formule project finance, w szczególności w sektorach energetycznym, infrastruktury i nieruchomości. Aktywnie wspiera klientów w kwestiach związanych ze zrównoważoną transformacją i zrównoważonym finansowaniem, w tym w ocenie zgodności działalności z taksonomią UE i raportowaniem zagadnień zrównoważonego rozwoju.
Dyrektor Zarządzający w firmie ENVIPOL. Specjalizuje się we wspieraniu firm i organizacji w obszarze zrównoważonego rozwoju (analizy, strategie, raporty, szkolenia, itp). Ekspertka z zakresu zrównoważonego rozwoju, GOZ, gospodarki odpadowej, współtwórca i wieloletni Prezes spółki koordynatora Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowego Klastra Kluczowego. Menadżer z wieloletnim doświadczeniem z obszaru planowania strategicznego i rozwoju biznesu.
Ekspert z ośmioletnim doświadczeniem z zakresu zrównoważonego rozwoju, GOZ, gospodarki odpadowej, Współtwórca i wieloletni Prezes spółki koordynatora Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowego Klastra Kluczowego. Menadżer z wieloletnim doświadczeniem w obszarze planowania strategicznego i operacyjnego, projektowania modeli biznesowych i ekoproduktów, realizacji zrównoważonych projektów, raportowania ESG. Koordynator wielu projektów o charakterze zrównoważonym wdrażanych przez małe, średnie i duże firmy z branży chemicznej, gospodarki odpadowej i recyklingu, opakowaniowej i odzieżowej i innych.
Partnerka kierująca Praktyką ds. Prawa Ochrony Środowiska i ESG | Koordynatorka Zespołu ds. ESG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Adwokat z piętnastoletnim doświadczeniem zawodowym oraz partnerką kierującą Praktyką Prawa Ochrony Środowiska i ESG w kancelarii Rymarz Zdort Maruta. Zespół, którego prace koordynuje, świadczy doradztwo w zakresie prawa ochrony środowiska i ESG. Jednocześnie Agnieszka Skorupińska koordynuje też projekty dekarbonizacyjne w ramach praktyki Energetyki i Zasobów Naturalnych.
Specjalizuje się w polskim i unijnym prawie ochrony środowiska oraz zasobów naturalnych, doradzając przedsiębiorstwom w aspektach regulacyjnych, projektach inwestycyjnych. Doradza także w zakresie ESG, w tym raportowania niefinansowego oraz Taksonomii.
Dyrektor ds. Inżynierii Środowiska Głównego Instytutu Górnictwa. Ekspert w zakresie inżynierii środowiska, zrównoważonego rozwoju, transformacji energetycznej, wdrażania ekoinnowacji, programowania ochrony i zarządzania środowiskiem z wykorzystaniem systemów informacji przestrzennej, technologii w gospodarce wodno-ściekowej, gospodarki w obiegu zamkniętym. Koordynuje prace badawcze i wdrożeniowe w obszarze inżynierii środowiska.
Specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju, wspiera komunikacyjnie i doradczo biznes idący w zielonym kierunku, popularyzuje cele agendy ONZ, pomaga we wdrażaniu koncepcji zrównoważonego rozwoju biznesu i ESG, promuje i wspiera postawy proekologiczne wśród pracodawców. Założycielka i CEO w Go Green. Fundatorka Fundacji Obywatele Natury. Członkini: komitetu ds. ESG Krajowej Izby Gospodarczej, Rady ds. OZE i Rady ds. Czystego Powietrza w Konfederacji Lewiatan, grup: wodorowej, budynkowej i transportowej. Była dyrektorką Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, gdzie sprawowała bezpośredni nadzór nad działami: zamówień publicznych, komunikacji społecznej, zarządzania nieruchomościami, prawnym, kadr i organizacji wewnętrznej. Koordynowała komunikację i PR warszawskich biur i jednostek zajmujących się̨ ekologią i zrównoważonym rozwojem: Zarządu Zieleni, Biura Ochrony Środowiska oraz Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej. Była: w składzie kadry zarządzającej portalu www.tvn24.pl, redaktorką naczelną Magazynu TVN24, szefową działu Kontakt 24 w TVN24, dziennikarką Rzeczpospolitej i PAP, nauczycielką akademicką (Uniwersytet SWPS).
Doktor nauk ekonomicznych w dziedzinie zarządzania i jakości. Jest autorką i współautorką publikacji o tematyce związanej z zarządzaniem ryzykiem, łańcuchem dostaw, ESG i bioopakowaniami. Praktyk biznesowy i doradca z wieloletnim doświadczeniem. Realizuje projekty doradcze we współpracy z firmami konsultingowymi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej m.in. dla przedsiębiorstw z branż FMCG, energetycznej, stalowej, lotniczej, finansowej. Pracowała w spółkach PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. w zespole zajmującym się strukturą finansowania projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.