Baza wiedzy

ESRS dla MŚP: Co oznacza raportowanie niefinansowe dla polskich firm?

Co-oznacza-raportowanie-niefinansowe-dla-polskich-firm-1

ESRS dla MŚP: Co oznacza raportowanie niefinansowe dla polskich firm?

Parlament Europejski przyjął dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. CSRD to ważny krok we wdrażaniu założeń Zielonego Ładu. Z nową dyrektywą ściśle powiązane są europejskie wskaźniki raportowania, czyli ESRS.

ESRS, czyli Europejski Standard Zrównoważonego Raportowania, wymaga od polskich przedsiębiorców dużo więcej w porównaniu z dotychczasowymi wymogami obecnymi w polskim prawie. Co więcej, wymogi raportowania ESRS są też bardziej wymagające niż te z Global Reporting Initiative (GRI). Kolejnym zagrożeniem związanym z ESRS jest to, że nakładają na przedsiębiorstwa obowiązki podjęcia działań lub zaniechania dotychczasowych praktyk w ramach prowadzonego biznesu, tak aby móc zaraportować poprawę oddziaływania firmy i jej produktów czy usług na klimat, środowisko, zdrowie i samopoczucia pracowników, konsumentów czy lokalnej społeczności.

Nawet jeśli firmy z sektora MŚP nie będą musiały w najbliższym czasie składać raportu niefinansowego to zachodząca zmiana i tak ich dotyczy w sposób pośredni. Informacji dotyczących chociażby ich śladu węglowego, dla produktów czy organizacji będą od nich wymagać między innymi współpracujące z nimi duże przedsiębiorstwa, które mają obowiązek wykazać różne wskaźniki w zakresie łańcuchów wartości, w tym łańcuchów dostaw.

Raportowanie niefinansowe będzie też miało swoje przełożenie na działania eksportowe polskich przedsiębiorstw. Ponieważ w ostatnich latach handel zagraniczny okazał się ratunkiem dla polskiej gospodarki, zwłaszcza w okresie pandemicznym, utrzymanie się na międzynarodowych rynkach w świetle nowych wytycznych europejskich, będzie kolejnym wyzwaniem dla firm.

Być może wielu przedsiębiorców jeszcze postrzega ESG jako chwilowy trend, które szybko minie. Jest to jednak myślenie błędne. ESG, w tym raportowanie CSRD to kluczowa zmiana, rozpoczynająca daleko idący proces transformacji gospodarki.

Reguły tej gry wydają się nadal skomplikowane, jednak jedno jest pewne: Ci, którzy się nie dostosują, po prostu wypadną z rynku.

Zachęcamy do obejrzenia transmisji z Webinaru, w którym eksperci Szkoły ESG omawiali aktualne ramy regulacyjne:

 • jakie obowiązki w zakresie raportowania nakłada dyrektywa CSRD;
 • czym są ESRS i jak wyglądają obecne projekty wskaźników raportowania;
 • kogo i w jakim zakresie będzie dotyczyło raportowanie niefinansowe;
 • co nowe wymogi prawne oznaczają dla sektora MŚP;
 • jak raportowanie niefinansowe wpłynie na obecność MŚP w krajowych i europejskich łańcuchach wartości (w tym w łańcuchach dostaw);
 • jak można przygotować swoją firmę do wdrażania polityk zrównoważonego rozwoju;
 • skąd pozyskać finansowanie na projekty ESG.


 • Retransmisja Webinaru

  Prelegenci:

 • Karolina Opielewicz – członkini zarządu Krajowej Izby Gospodarczej;
 • Jolanta Okońska – Kubica – przewodnicząca Komitetu ds. ESG, dyrektor zarządzająca ENVIPOL;
 • Agnieszka Skorupińska – wiceprzewodnicząca Komitetu ds. ESG, partner w Kancelarii CMS Polska;
 • Borys Sawicki – członek Komitetu ds. ESG, Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.