Baza wiedzy: Krajowa Izba Gospodarcza w gronie członków Platformy Zrównoważonych Finansów
Krajowa Izba Gospodarcza – działania na rzecz zrównoważonego rozwoju
Jednym z filarów działalności Krajowej Izby Gospodarczej w zakresie ESG jest edukacja przedsiębiorców, monitorowanie działań legislacyjnych na poziomie krajowym i unijnym oraz dostarczanie praktycznych rozwiązań dla firm. KIG wraz ADN Akademia prowadzi Szkołę ESG, w ramach której oferuje liczne szkolenia i warsztaty poświęcone kluczowym zagadnieniom z obszaru zrównoważonego rozwoju. Szkolenia są dostosowane zarówno do potrzeb dużych firm jak i sektora MŚP, a prowadzą je wybitni eksperci ESG.
Od 2022 roku w ramach KIG działa Komitet ds. ESG, który skupia ponad 40 ekspertów, reprezentujących kluczowe firmy i instytucje w Polsce. Komitet aktywnie uczestniczy w opiniowaniu projektów Europejskiej Rady Doradczej ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG). KIG wraz z ekspertami przygotowała polskojęzyczną wersję Projektu Dobrowolnych Standardów Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (VSME ESRS) dla małych i średnich przedsiębiorstw nienotowanych na giełdzie. Dzięki temu polskie firmy zyskały możliwość zapoznania się z kluczowymi wskaźnikami raportowania jeszcze na etapie projektu. Wkrótce Krajowa Izba Gospodarcza uruchomi stronę internetową skierowaną zarówno do małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych firm. Platforma będzie oferowała narzędzia, które firmy będą mogły wykorzystać w procesie wdrażania ESG.
O Platformie Zrównoważonych Finansów
Platforma Zrównoważonych Finansów, działająca przy Ministerstwie Finansów od 2022 roku, powstała jako odpowiedź na rosnące wyzwania związane ze rozwojem zrównoważonych finansów w Polsce. . Platforma ma za zadanie zwiększać dostępność źródeł finansowania dla inwestycji w zrównoważoną transformację, identyfikować luki i potrzeby uczestników rynku finansowego. Inicjatywa ma charakter długoterminowy, a jej celem jest utrzymanie trwałej współpracy między różnymi instytucjami, korzystając z doświadczeń podobnych projektów w UE oraz wcześniejszych działań Ministerstwa Finansów. W ramach platformy podjęte zostały prace nad Mapą Drogową dla Rozwoju Zrównoważonych Finansów.
Synergia, wynikająca ze współpracy kluczowych instytucji administracji publicznej oraz organizacji eksperckich zrzeszonych w PZF, pozwoli przedsiębiorcom na lepsze zrozumienie tematyki ESG w praktyce oraz planowanie i wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju i zielonej transformacji. Podjęcie wspólnych działań, ukierunkowanych na budowanie bardziej świadomej i odpowiedzialnej gospodarki, to szansa na wzrost konkurencyjności polskich firm, również na arenie międzynarodowej.