Baza wiedzy: Raport „Dojrzałość zarządzania ESG a kryzys klimatyczny”
Raport analizuje, jak polskie przedsiębiorstwa, instytucje finansowe oraz jednostki samorządu terytorialnego radzą sobie z wdrażaniem zasad ESG w obliczu wyzwań klimatycznych. Zrównoważony rozwój to klucz, który pomaga przedsiębiorstwom stawić czoła wyzwaniom klimatycznym. Raport SGH sprawdza również, na ile deklaracje przekładają się na rzeczywiste działania i jak polskie organizacje mogą stać się liderami zmian.
Fundusze inwestycyjne:
aż 75% badanych zadeklarowało, że posiada strategię zrównoważonego rozwoju (autorską lub płynącą z grupy kapitałowej), natomiast nieco ponad 26% ekspertów przyznało, że ich instytucje nie mają takich strategii.
- aż 75% badanych zadeklarowało, że posiada strategię zrównoważonego rozwoju (autorską lub płynącą z grupy kapitałowej), natomiast nieco ponad 26% ekspertów przyznało, że ich instytucje nie mają takich strategii.
- obszar ESG jest zazwyczaj przypisany do risk managera, co potwierdziło 64,15% respondentów. Aż 37,74% respondentów stwierdziło, że w ich organizacjach kompetencje zespołu analitycznego w zakresie ESG nie są w ogóle uwzględnione
- ponad połowa (54,72%) respondentów wskazała na raportowanie czynników ryzyka ESG według standardów SFDR, a co czwarty (ponad 26%) potwierdził raportowanie czynników ryzyka przez instytucję według Taksonomii UE.
- większość spółek ma wyznaczone i zapisane cele działalności dotyczące zrównoważonego rozwoju, z czego 25% badanych podmiotów skoncentrowało dotychczas uwagę na celach krótkoterminowych (do dwóch lat), a 65% na celach długoterminowych (powyżej pięciu lat)
- 94% badanych spółek przygotowuje raporty zrównoważonego rozwoju
- zdecydowana większość ankietowanych (98%) stwierdziła, że w spółkach są zasoby ludzkie przypisane do zarządzania ryzykiem ESG, a tym samym odpowiedzialność za realizację zadań z tego zakresu
- 87,4% badanych wskazało, że posiadają strategie, które zawierają aspekty uwzględniające elementy zrównoważonego rozwoju
- w 27% odpowiedzi, samorządy w ciągu najbliższych 5 lat wyemituje zielone obligacje
Udostępnij: