Baza wiedzy: ESG z coraz większym znaczeniem
Nieodłącznymi elementami CSR są: styl zarządzania organizacją polegający na uwzględnieniu kwestii społecznych, środowiskowych, etycznych oraz dotyczących praw człowieka w działaniach biznesowych i we współpracy z interesariuszami, budowanie strategii przedsiębiorstwa uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z różnymi grupami interesariuszy oraz odpowiedzialność za każdą decyzję podjętą w ramach organizacji i ich konsekwencje dla społeczeństwa i środowiska.
Jak podkreślają eksperci zgodnie z CSR nie wystarczy przestrzegać wymogów prawa – konieczne są zwiększone inwestycje w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska i relacje z interesariuszami.
💬 Dlaczego zatem CSR się nie sprawdził? – CSR nie ma żadnego wpływu na dzisiejsze kryzysy. W praktyce w CSR zazwyczaj brak jest zaangażowania najwyższego kierownictwa przedsiębiorstwa a na dodatek CSR jest najczęściej nieopłacalny – zauważyła Jolanta Okońska-Kubica z komitetu ds. ESG przy Krajowa Izba Gospodarcza (Polish Chamber of Commerce).
🟢 Wśród obszarów z zakresu środowiska uwzględnianych w #ESG Joanna Kubica wymieniła między innymi zużycie energii, gospodarowanie odpadami, gospodarowanie wodą, emisje zanieczyszczeń, emisje gazów cieplarnianych oraz wpływ produktów i organizacji na zasoby w całym cyklu życia.
🟢 Z kolei w obszarze społecznym ESG to przestrzeganie praw człowieka, akceptacja i popieranie różnorodności i równości wśród pracowników, inwestowanie w rozwój pracowników ale także polityka jakościowa, informacyjna i transparentność firmy.
🟢 Ostatni element ESG czyli ład korporacyjny to struktura organizacyjna, kwestie zarządcze i nadzoru właścicielskiego, respektowanie praw udziałowców, wykonywanie obowiązków informacyjnych, kwestie wynagradzania oraz antykorupcja i antykonkurencyjność.
Cały artykuł dostępny pod linkiem 👉 https://lnkd.in/dpu7ckDA