Eksperci w mediach: Aleksandra Majda dla DGP: demaskuje mity nt. ESG
MIT: Na ESG jest jeszcze za wcześnie. Przed podjęciem działań lepiej poczekać, aż przepisy staną się jasne.
PRAWDA: Regulacje ESG szybko ewoluują, a czekanie na większą jasność może doprowadzić do zmarnowania wielu szans rozwojowych i utraty przez firmę konkurencyjności. Dlatego trzeba wdrażać strategię ESG już teraz, nawet zaczynając od małych kroków. Wczesne wdrożenie ESG może pomóc wyprzedzić zmiany regulacyjne i wymagania rynku.
MIT: Obowiązkowa sprawozdawczość jest kosztowna.
PRAWDA: Badania pokazują, że koszty raportowania są warte poniesienia, albowiem wnioski płynące z raportów pomagają generować oszczędności, zwiększać efektywność i konkurencyjność firm. Analiza kosztów i korzyści wraz z oceną wpływu CSRD przeprowadzona przez EFRAG pokazuje, że dodatkowy koszt obowiązkowej sprawozdawczości ESG będzie niewielki i proporcjonalny do wielkości firmy.
MIT: W ESG najważniejsze są kwestie klimatyczne.
PRAWDA: ESG obejmuje szeroki zakres czynników – na równi z celami dotyczącymi środowiska naturalnego są tu traktowane kwestie społeczne, a szczególnie: prawa człowieka, praktyki pracownicze, współpraca z dostawcami, zaangażowanie społeczności, a także aspekty zarządzania, jak różnorodność zarządu i wynagrodzenie kadry kierowniczej. Chodzi przede wszystkim o korzyści dla firmy, jej pracowników, kooperantów i całego otoczenia.
MIT: ESG nie wpływa na przewagę konkurencyjną firmy.
PRAWDA: Firmy z silnymi praktykami ESG często cieszą się przewagą konkurencyjną dzięki wyższej wydajności operacyjnej, lepszemu zarządzaniu ryzykiem oraz większej lojalności klientów wobec marki.
Autorka demaskuje aż 17 mitów o ESG. Sprawdź pozostałe w dodatku o ESG do wydania Dziennika Gazeta Prawna (30.07.2024)
Nr. wydania: 147 (6312)
Tytuł: 17 SZKODLIWYCH MITÓW NA TEMAT ESG