Ekspercki pakiet rozszerzony
2022-12-06 2023-04-26 13:43Ekspercki pakiet rozszerzony
Ekspercki pakiet rozszerzony
- dostosowane do wymagań branżowych szkolenie ukazujące szerokie spektrum tematyki ESG
Szkolenie dostosowane do Twojej branży!

Branże
Oferujemy jedyne w Polsce szkolenie z obszaru ESG uwzględniające specyfikę konkretnej branży. Prowadzone przez ekspertów, którzy są specjalistami w konkretnych gałęziach gospodarki

5 dni
Pięciodniowe szkolenie pozwoli rozszerzyć kompetencje w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dla Twojej wygody szkolenie podzieliliśmy na dwie części (MODUŁ I + MODUŁ II)

Certyfikat
Szkolenie zaawansowane zakończone będzie egzaminem, którego pozytywny wynik skutkować będzie uzyskaniem certyfikatu ukończenia Szkoły ESG.
Cel
Szkolenia zaawansowane prezentują szerokie spektrum tematyki ESG i są w pełni dostosowane do wymagań poszczególnych branż.
W ramach pięciodniowego szkolenia nasi eksperci dostarczą uczestnikom wiedzę na temat rozwiązań technologicznych i procesowych uwzględniających nowe i projektowane regulacje prawne dotyczące kwestii klimatu, bioróżnorodności, zanieczyszczeń, gospodarki wodą i zasobami. Wszystko to w odniesieniu do najlepszych praktyk rynkowych z tym związanych, które zgodnie z polityką UE przedsiębiorcy są zobowiązani do uwzględnienia w procesie planowania i realizacji swoich inwestycji oraz w procesie projektowania i wprowadzania na europejski rynek oferty produktów i usług.
Szkolenie zaawansowane zakończone będzie egzaminem, którego pozytywne przejście jest warunkiem koniecznym uzyskania certyfikatu ukończenia Szkoły ESG.
Dla kogo?
Program ścieżki zaawansowanej związanej z kwestiami technologicznymi uwzględniającymi aspekty środowiskowe przeznaczony jest dla przedsiębiorców, menedżerów i specjalistów z zakresu strategii, rozwoju produktów środowiska w tym GOZ, planowania produkcji i logistyki, którzy rozpoczęli wdrażanie w swoich firmach zrównoważonych rozwiązań i poszukują specjalistycznej wiedzy.
Praktyczne aspekty programu
Program oparty jest o wytyczne oraz o regulacje prawne, obecne i planowane, w Unii Europejskiej dot. zrównoważonego rozwoju. Ma przygotować uczestników szkolenia do uwzględnienia w swojej działalności, w tym w ofercie produktów i usług, wymogów stawianych przez Unię Europejską:
- osiągnięcie w 2050 przez Unię Europejską neutralności klimatycznej, z uwzględnieniem wytycznych porozumienia paryskiego z 2015 roku zakładającego utrzymanie globalnego ocieplenia na bezpiecznym poziomie, czyli poziomie dużo poniżej 2°C względem poziomu z czasów przedprzemysłowych;
- transformację europejskiej gospodarki w kierunku modelu gospodarki o obiegu zamkniętym, która zakłada ograniczenie do minimum marnotrawstwa i wytwarzania odpadów;
- odtworzenie i zachowanie różnorodności biologicznej, ochrona zagrożonych gatunków i życia ludzkiego;
- przekształcenie Unii Europejskiej w sprawiedliwe i dostatnie społeczeństwo o nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarce.
Program szkolenia uwzględnia także wymagania prawne związane z obowiązkowym raportowaniem zrównoważonego charakteru firm (wytyczne konsultowanej Dyrektywy CSRD wraz z wymogami europejskich standardów raportowania ESRS, konsultowanej dyrektywy CSDD, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje – tzw. taksonomia UE) oraz wymagania dla produktów i usług wprowadzanych na europejski rynek (konsultowany obecnie projekt w sprawie ekoprojektu dla zrównoważonych produktów).
Dwa moduły szkolenia
Dla Państwa wygody szkolenie podzieliliśmy na dwie części, które można odbyć w osobnych, dogodnych terminach (MODUŁ I + MODUŁ II)
MODUŁ I – dwa dni zaawansowanego szkolenia uniwersalnego dla każdej branży. Pierwszy dzień poświęcony jest prezentacji rozwiązań służących ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, poprawie efektywności energetycznej i konieczności zmian miksu energetycznego (OZE itp.). Dzień drugi prezentujący rozwiązania technologiczne służące ograniczeniu emisji do wody, powietrza i gleby oraz rozwiązania sprzyjające bioróżnorodności i ekosystemom dedykowane do wdrożenia przez firmy mające charakter uniwersalny i przeznaczone są dla wszystkich uczestników niezależnie od branży.
MODUŁ II – trzy dni unikalnego szkolenia zaawansowanego dla konkretnych branż. Program szkoleń obejmuje zajęcia uwzględniające specyfikę danej branży (przygotowany jest program dla 17 branż). Na początek eksperci będą mówić o projektowaniu nowych produktów i usług (zasada ekoprojektowania z uwzględnieniem wytycznych wynikających z metodyki wyliczania śladu środowiskowego i węglowego dla danego produktu/usługi). Kolejnego dnia poruszone zostaną tematy związane z wodą, glebą i zasobami w obiegu zamkniętym a na końcu szkolenia uczestnicy poznają zagadnienia związane z przygotowaniami i finansowaniami zrównoważonych inwestycji z uwzględnieniem wytycznych taksonomicznych (6 celów środowiskowych i minimalne gwarancje) oraz z uwzględnieniem wytycznych programów dotacyjnych Unii Europejskiej oraz wymagań instytucji bankowych.
Program
MODUŁ 1
Dzień 1
- Dekarbonizacja w firmach i raporotowanie do KOBIZE
- Ryzyka i możliwości związane z klimatem
- Technologie redukcji i zagospodarowywania GHG
- Technologie pozyskiwania energii zero i niskoemisyjne
- Efektywność energetyczna – rozwiązania pomiarowe i optymalizujące procesy
Dzień 2
- Polityki i regulacje dot. zanieczyszczeń i emisji przemysłowych
- Wykaz zanieczyszczeń z procesów produkcyjnych i logistycznych i ich wpływ na powietrze, wodę i glebę
- Technologie i rozwiązania sprzyjające ograniczeniu/eliminacji zanieczyszczeń i emisji w procesach produkcyjnych i logistycznych
- Polityki i regulacja służące bioróżnorodności i ekosystemom
- Identyfikacja pozytywnego i negatywnego wpływu przedsiębiorstwa na bioróżnorodność i ekosystemy
- Rozwiązania sprzyjające bioróżnorodności i ekosystemom
- Systemy zarządzania środowiskowego oraz ekoprojektowania zgodne z polityką Europejskiego Zielonego Ładu
MODUŁ 2 (unikalny dla każdej branży)
Dzień 3
- Zasady wprowadzania produktów na rynek UE
- Polityki i regulacje dot. ekoprojektowania w tym zasada 6R
- Paszporty produktowe, etykiety, deklaracje
- Obowiązki prawne dla wprowadzających i system gospodarki odpadowej – dziś i jutro
- Ślad węglowy i środowiskowy
Dzień 4
- Woda i gleba w politykach i regulacjach
- Wpływ przedsiębiorstwa na ekosystemy wodne, morskie oraz zrównoważone gospodarowanie gruntami
- Technologie i rozwiązania wodno-ściekowe w obiegu zamkniętym przedsiębiorstwa
- Technologie i procesy (bio)remediacji i rekultywacji terenów
- GOZ w politykach, planach i regulacjach prawnych i w modelach biznesowych
- Zasoby nieodnawialne i odnawialne w obiegu zamkniętym
- Technologie recyklingowe, ponownego użycia i napraw
Dzień 5
- Decyzje i zezwolenia środowiskowe oraz obowiązki raportowania środowiskowego
- Polityka i regulacje dot. projektów zrównoważonych i ich finansowania
- Projektowanie zrównoważonych inwestycji
- Polityki i regulacja służące bioróżnorodności i ekosystemom
- Finansowanie bankowe – BNP Paribas
- Programy finansowania projektów pro środowiskowych i GOZ (dotacje i inne formy finansowania)
Przy udziale co najmniej 3 osób z jednej firmy w szkoleniu, naliczony zostanie rabat 20%
Miejsce
ADN Akademia
Grzybowska 56
00-844 Warszawa
szkolenie stacjonarne / online