Baza wiedzy

ESG z coraz wi臋kszym znaczeniem

esg

ESG z coraz wi臋kszym znaczeniem

馃挕 #ESG z coraz wi臋kszym znaczeniem

CSR jest koncepcj膮 biznesow膮, wed艂ug kt贸rej przedsi臋biorstwa uwzgl臋dniaj膮 interesy spo艂eczne i ochron臋 艣rodowiska, a tak偶e relacje z r贸偶nymi grupami interesariuszy w swojej codziennej dzia艂alno艣ci oraz procesie planowania.

Nieod艂膮cznymi elementami CSR s膮: styl zarz膮dzania organizacj膮 polegaj膮cy na uwzgl臋dnieniu kwestii spo艂ecznych, 艣rodowiskowych, etycznych oraz dotycz膮cych praw cz艂owieka w dzia艂aniach biznesowych i we wsp贸艂pracy z interesariuszami, budowanie strategii przedsi臋biorstwa uwzgl臋dniaj膮 interesy spo艂eczne i ochron臋 艣rodowiska, a tak偶e relacje z r贸偶nymi grupami interesariuszy oraz odpowiedzialno艣膰 za ka偶d膮 decyzj臋 podj臋t膮 w ramach organizacji i ich konsekwencje dla spo艂ecze艅stwa i 艣rodowiska.

Jak podkre艣laj膮 eksperci zgodnie z CSR nie wystarczy przestrzega膰 wymog贸w prawa 鈥 konieczne s膮 zwi臋kszone inwestycje w zasoby ludzkie, w ochron臋 艣rodowiska i relacje z interesariuszami.

馃挰 Dlaczego zatem CSR si臋 nie sprawdzi艂? 鈥 CSR nie ma 偶adnego wp艂ywu na dzisiejsze kryzysy. W praktyce w CSR zazwyczaj brak jest zaanga偶owania najwy偶szego kierownictwa przedsi臋biorstwa a na dodatek CSR jest najcz臋艣ciej nieop艂acalny 鈥 zauwa偶y艂a Jolanta Oko艅ska-Kubica z komitetu ds. ESG przy Krajowa Izba Gospodarcza (Polish Chamber of Commerce).

馃煝 W艣r贸d obszar贸w z zakresu 艣rodowiska uwzgl臋dnianych w #ESG Joanna Kubica wymieni艂a mi臋dzy innymi zu偶ycie energii, gospodarowanie odpadami, gospodarowanie wod膮, emisje zanieczyszcze艅, emisje gaz贸w cieplarnianych oraz wp艂yw produkt贸w i organizacji na zasoby w ca艂ym cyklu 偶ycia.

馃煝 Z kolei w obszarze spo艂ecznym ESG to przestrzeganie praw cz艂owieka, akceptacja i popieranie r贸偶norodno艣ci i r贸wno艣ci w艣r贸d pracownik贸w, inwestowanie w rozw贸j pracownik贸w ale tak偶e polityka jako艣ciowa, informacyjna i transparentno艣膰 firmy.

馃煝 Ostatni element ESG czyli 艂ad korporacyjny to struktura organizacyjna, kwestie zarz膮dcze i nadzoru w艂a艣cicielskiego, respektowanie praw udzia艂owc贸w, wykonywanie obowi膮zk贸w informacyjnych, kwestie wynagradzania oraz antykorupcja i antykonkurencyjno艣膰.

Ca艂y artyku艂 dost臋pny pod linkiem 馃憠 https://lnkd.in/dpu7ckDA